Suspense Film Competition

 

 

SUSPENSE FILM COMPETITION to główny konkurs festiwalu na Najlepszy Europejski Film Sensacyjny. W tym roku o statuetkę Golden Seahorse zawalczą: 

 

 

  Ach śpij, kochanie

  reż. Krzysztof Lang, Polska 2017

  Od kilku lat w Krakowie i okolicach znikają ludzie. W sumie 67 osób. Młody śledczy Karski, wbrew swoim przełożonym, stawia                                     hipotezę o seryjnym mordercy. Wkrótce w kręgu podejrzanych pozostaje tylko jeden człowiek: Władysław Mazurkiewicz zwany Pięknym Władkiem.

  To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości.            Karski w trakcie śledztwa zaczyna napotykać na coraz większe trudności. Znikają dowody i akta spraw. Ludzie, którym ufał odwracają się przeciw niemu, a      między nim i podejrzanym tworzy się nietypowa relacja… A w tle całej sprawy jak duch pojawia się tajemnicza piękna kobieta.

 

 

 

  Black tide / Czarna fala

  reż. Erick Zonca, Francja 2018

  Gliniarz z problemem alkoholowym prowadzi dochodzenie w sprawie zaginionego nastolatka w wieku jego syna, z którym ma problematyczną relację.            Podczas prowadzenia sprawy spotyka nauczyciela zaginionego chłopaka, który jest podejrzanie chętny do pomocy.

 

 

 

 

 

 

 

  Hawaii / Hawaje  

  reż. Jesus Del Cerro, Rumunia 2017 

  Jest to opowieść o zmaganiu się  z odziedziczeniem 3 milionów dolarów w Rumunii w czasach komunistycznych, kiedy posiadanie 1 dolara może oznaczać      utratę wolności. Porusza także temat jak można kupić, jeżeli nie szczęście to wolność wyboru nieszczęścia. 

 

 

 

 

 

 

  Ostatnie prosecco Hrabiego Ancillotto  

  reż. Antonio Padowan, Włochy 2017

  Weneckie wzgórza Conegliano i Valdobbiadene to idealna lokalizacja na uprawę winogron pod prosecco, ale też miejsce tajemniczej zbrodni. Do rozwikłania    zagadki związanej z morderstwem kierownika cementowni oraz teatralnego samobójstwa hrabiego Desiderio Ancillotto oddelegowany zostaje inspektor          Stucky. Kipiący włoskością thriller detektywistyczny obrazuje konflikt między chciwością a szacunkiem dla ziemi.

 

 

 

 

 

 THELMA

  reż. Joachim Trier, Norwegia 2017

  Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety        początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko        nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce    zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem        dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?

 

 

 

 

  Control / Drugie oblicze

  reż. Jan Verheyen, Holandia 2017      

  Ta niegdyś bezwarunkowa przyjaźń pomiędzy policjantami Vincke i Verstuyftem znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji, gdy przyjaciele spotykają się z serią    makabrycznych morderstw. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, ocalała ofiara mordercy wbija między nich klin, gdy Verstuyft poddaje się jej urokowi.      Tymczasem seryjny morderca ma na celu nową ofiarę…

 

 

 

 

 

 

 

  Line / Granica

   reż. Peter Bebjak, Słowacja 2017

  Są granice, które przekraczasz tylko raz... Kryminalny thriller o handlarzach i przemytnikach z ukraińskiej granicy. Opowiada o granicach i życiu na ich            krawędzi.

 

 

 

 

 

 

  Zemsta Luny

  reż. Khaled Kaissar, Niemcy 2017

  Kiedy rodzina Luny zostaje zabita z zimną krwią na wakacjach w górach, ona ledwo ucieka i odkrywa, że żyje kłamstwem: jej tata był rosyjskim tajnym          agentem, a jej rodzina była tylko frontem. Luna ma możliwość ucieczki z kraju. Ale najpierw chce zemsty

 

 

 

 

 

Zwycięzcę poznamy 8 lipca podczas Gali Zamknięcia festiwalu. Wyłoni go międzynarodowe jury:

  KATARZYNA ROSŁANIEC

Reżyserka i scenarzystka. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W jej dorobku znajduja się takie filmy jak: „Galerianki”, „Baby blues”, „Szatan kazał tańczyć”.

 

 

 

 

 

 

 

THOMAS FREUNDNER 

Niemiecki reżyser filmowy i scenarzysta. Wyreżyserował takie filmy i seriale jak: „Miejsce zbrodni”, „Królewna Śnieżka”, „Bismarckpolka”, „Bettis Bescherung”, „Das Unreine Mal”.

 

 

 

 

 

ROBERT CAVANAH

 

Szkocki aktor, scenarzysta, reżyser i producent. Znany z ról m.in. w filmach: „Lara Croft Tom Raider: Kolebka życia”, „Sahara”, „8 milimetrów II”, „Zimne światło dnia”, „Pimp”.