Suspense Film Competition

 

FILMY

W konkursie na Najlepszy Europejski Film Sensacyjny wezmą udział produkcje z 9 europejskich krajów:

 

 

"Duch gór" reż. Urmas Eero Liiv (Estonia) 
Nominowany do Estońskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Reżyser i Najlepszy Scenariusz

Opis filmu:
Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia, które miały miejsce w czasach sowieckich. Opowiada historię radzieckiej estońskiej grupy studentów, która wplątuje się w serię przerażających wydarzeń rozgrywających się w zimowej Syberii. Lider grupy Olle, który staje się rozczarowaniem jego towarzyszy podczas podróży, znika w ostatnim dniu w górach. Jego rywal, liberalny i ryzykowny Eero prowadzi wykończonych turystów do miasteczka Buryate, aby szukać pomocy. Dziwne sploty zdarzeń wydają się być sprawką zaginionego Ollego. W obcym kraju, wśród ludzi, których nie znają, turyści mają do czynienia z zadaniem, którego początkowo nie chcą podjąć, a któremu później nie są w stanie zaradzić.

 

 

 

"Dlaczego ja?" reż. Tudor Giurgiu (Rumunia) 
Nominowany do Rumuńskich Nagród Filmowych (GOPO 2016) w 9 kategoriach, prezentowany na Festiwalu w Valladolid 2015 i Cleveland 2016

Opis filmu:
Krystian, młody idealistyczny prokurator, którego kariera nabiera rozpędu, próbuje rozszyfrować sprawę przeciwko starszemu koledze oskarżonemu o korupcję. Niestety, musi stanąć przed dylematem wyboru między karierą a prawdą. Wkrótce, aby rozwiązać sprawę, Krystian wkracza w strefę zagrożenia wypełnioną niespodziewanymi i bolesnymi rewelacjami.

 

 

 

 

"Made In France" reż. Nicolas Boukhrief (Francja) 
Wyprzedzając czas opowiedział o zamachach bombowych w Paryżu i z powodu tych zamachów premierę filmu dwukrotnie przesuwano

Sam jest niezależnym dziennikarzem, który wykorzystuje swoje muzułmańskie korzenie do infiltrowania siatki fundamentalistów z paryskich przedmieść. Mężczyźnie szybko udaje się zdobyć zaufanie grupy młodych ludzi, których zadaniem jest stworzenie komórki dżihadu. Ma to ułatwić zaplanowanie i przeprowadzenie akcji zbrojnej w Paryżu. Po powrocie lidera grupy z Afganistanu rozpoczynają się przygotowania do ataku. Szybko się okazuje, że tylko on zna ostateczny cel działającej na terenie Francji organizacji terrorystycznej.

 

 

 

"Piekielne  słońce" reż. Joyce A.Nashawati  (Grecja)
Na Festiwalu Fantas Porto 2016 nagroda dla Najlepszego Aktora - Ziad Bakri, na Festiwalu w Salonikach 2015 Nagroda FIPRESCI, nominowany do Hellenic Film Academy Awards za reżyserię i zdjęcia do filmu.

Opis filmu:
Grecja. Kiedyś w niedalekiej przyszłości. Nadmorski ośrodek zostaje uderzony ciężką falą upałów. Woda jest rzadkością i z tego względu przemoc narasta. Ashraf, samotny imigrant, szuka willi, której właściciele są daleko . Na zakurzonej drodze przytłoczony przez słońce, zostaje zatrzymany przez policjanta do kontroli tożsamości.

 

 

 

"Ciemna strona księżyca" reż. Stephan Rick (Niemcy)
Nominowany na Hamburg Film Festival 2015 w kategorii Najlepszy Reżyser oraz prezentowany na  Beijing International Film Festival w Chinach 2016

Opis filmu:
Prawnik firm Urs Blank jest gwiazdą w dziedzinie negocjacji dotyczących fuzji. Jego życie, zarówno biznesowe, jak i prywatne, wydaje się bardziej lub mniej doskonałe. Jednak 45-latek jest w kryzysie wieku średniego. Zaczyna się romans z Lucille, która jest jego dokładnym przeciwieństwem. Jednego weekendu namawia go, aby spróbować grzybów halucynogennych. Dla prawnika konsekwencje są poważne: grzyby zmieniają jego osobowość i wydobywają ciemną stronę. Aby nikogo nie zranić i spróbować przywrócić swoje stare Ja, postanawia, że będzie od tej pory mieszkał w lesie. 

 

 

 

 

"Boy 7" reż. Lourens Blok (Holandia)
Nominowany do Holenderskiej Nagrody Filmowej 2015 dla najlepszego aktora i aktorki drugoplanowej, prezentowany na Festiwalu Cinekid 2015

Opis filmu:
Kiedy Sam budzi się w zatłoczonym metrze, nie wie, jak się tam dostał, ani skąd pochodzi. Rozpaczliwie szuka śladów swojej tożsamości w niewielkiej zawartości plecaka. Powoli zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jego życie jest w wielkim niebezpieczeństwie. Zaczyna powoli odkrywać przerażającą prawdę o tym, kim jest i co mu zrobiono.

 

 

 

 

 

"Wygnanie" reż.Arturo Riuz (Hiszpania)
Nagroda jury na Austin 2015 w USA oraz nagroda dla Reżysera na Toulouse Cine Spana 2015

Opis filmu:
Podczas wojny domowej w Hiszpanii , Teo zostaje przydzielony do mikroskopijnego fortu czujności, znajdującego się w zimnym i nieprzyjaznym miejscu w górach. Tam poznaje Silverio , swojego nowego towarzysza, z którym będzie musiał współistnieć przez sześć długich miesięcy. Dwie zupełnie różne osobowości mężczyzn spowodują wiele napięć, ale także wzmocnią ich więź na ograniczonej przestrzeni. Krucha relacja zostanie zerwana wraz z nadejściem Zośki, młodej członkini straży ochotniczej, którą znajdują ranną w okolicy.

 

 

 

 

"Mów mi Jeeg Robot" reż. Gabriele Mainetti (Włochy)
Nominowany do 17 Włoskich Nagród Filmowych David di Donatello 2016, z tego otrzymał 7 nagród dla m.in.: Najlepszego  Reżysera, Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora; Główna Nagroda na Bari Film Festival oraz Głowna Nagroda na Imagine Film Festival w Holandii

Opis filmu:
Enzo Ceccotti jest złodziejem mieszkającym w rzymskich slamsach. Pewnego razu skacze do Tybru w celu ucieczki przed policją i wpada do beczki z odpadami promieniotwórczymi, które infekując go dają mu supermoce: wyjątkową wytrzymałość i zdolności lecznicze . Stopniowo traci swój brak zainteresowania wobec ludzi dzięki opóźnionej w rozwoju dziewczynki, która pomyliła go z bohaterem japońskiej mangi  Hiroshi Robi wszystko, aby ocalić ją od psychogangstera znanego jako "The Gipsy ".

 

 

 

 

"Czerwony pająk" reż. Marcin Koszałka (Polska)
Polska Nagroda Krytyki Filmowej na Arras Film Festival 2015 we Francji, nagroda dla najlepszego filmu na Cairo International  Film Critic Week, nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2016 za Najlepsze Zdjęcia i Najlepsze Kostiumy, nagroda za Reżyserię i nagroda FIPRESCI na Festiwalu w Wiesbaden „go EAST ” 2016

Opis filmu:
Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem, druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka: Karola Kota, który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60.

 

 

 

 

JURY

Najlepszy Europejski Film Sensacyjny wybierze międzynarodowe jury:

Phillip B. Goldfine
Producent filmowy
Przewodniczący jury Suspense Film Competition

Własciciel firmy Hollywood Media Bridge, która produkuje dla Universal Studio filmy fabularne, seriale i filmy dokumentalne. Jego dorobek obejmuje ponad 90 tytułów, między innymi tak znane jak: “Akademia Policyjna” (serial TV, 1988), “Dentysta”(1996), kilkanaście filmow ze Steven Segalem, w tym “Patriota” (1998), “Bestia” (2003)“, Czarny świt” (2005), “W imię zasad” (2014) oraz serial: True Justice” (2010-2012), a także filmy “Irene” (z Cecile de France,2002), “Mediterranes” (z Moniką Belluci, 1999), “Starceni chłopcy”(2008), “The Traveler” (Val Kilmer, 2010). Seriale “Lawman” oraz “Seal Team” były nominowane i otrzymywały nagrody Emmy oraz biły rekordy oglądalności w telewizji amerykańskiej. W swoich produkcjach współpracuje z  wieloma gwiazdami Hollywood laureatmi Oscara: Hilary Swank, Katherine Heigl, Wesley Snipes, Jack Black, Ray Liotta i wiele innych. Brał udział w produkcji tak legendarnych filmów jak: “Koszmar z ulicy Wiązów” i “Maska”. W 2014 roku odebrał Oscara za film dokumentalny “The Lady in Number 6: Music Saved My Life”.

 

 

 

 

Waldemar Krzystek
Reżyser i scenarzysta
 

Absolwent Wydziału Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca tak znanych filmów, jak: "W zawieszeniu", "Ostatni prom", „Mała Moskwa” ("Złote Lwy" na Festiwalu w Gdyni 2008) , "80 milionów", serialu telewizyjnego "Anna German" oraz filmu "Fotograf", który na Fantastic Film Festival 2016 w Brukseli otrzymał nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Thrillera. W 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za "wkład w rozwój polskiej kultury", laureat Kołobrzeskiej Nagrody Filmowej "Latarnik" 2015.

 

 

 

 

 

Dave Hutchinson
Pisarz

Karierę literacką rozpoczął bardzo wcześnie (jako nastolatek). Opublikował cztery zbiory opowiadań: „Thumbprints” (1978), „Fool's gold”(1979), „Torn air” (1980), „Paradise equation” (1981), po czym zrobił sobie dłuższą przerwę. Jego kolejne utwory odniosły wiele sukcesów, a opowiadanie „The Push” zostało nominowane do nagrody BSFA w 2010 roku. Natomiast opowiadanie „The Incedible Exploding Men” trafiło do antologii najlepszych opowiadań sci-fi roku „Year’s Best Science Fiction Collection”. Wielki światowy sukces odniosła jego powieść z 2014 roku, thriller sci-fi „Europe in Authum”, którego akcja rozgrywa się częściowo w Krakowie. Ostatnia powieść to także thriller „Europe at Midnight”, który tak jak poprzedni korzysta z najlepszych wzorów literatury spod znaku Franza Kafki i Johna La Carre.

 

 

Gianni Capaldi
Aktor, producent

Ukończył Glasgow Caledonian Univesity. Karierę aktorską rozpoczął w 2015 roku i zagrał dotychczas w prawie 30 filmach. Jego pierwsza główna rola to postać brytyjskiego gangstera o przezwisku English w filmie „Cross” z udziałem Vinnie Jonsa, Dannego Trejo, a produkowanego przez Sony. W kolejnych filmach Gianni Capaldi wystąpił z m.in. zdobywcą Oscara Morganem Freemanem („Wish Wizzard”), Peterem Bogdanovich („The Between”) czy Erckiem Roberstem („Devil’s dozen”). W jego dorobku jest wiele filmów sensacyjnych, w których zagrał obok legendarnych aktorów: Mickey Rooney („Jekyll and Hyde”), Dolph Lundgren („Blood of Redemtation”),a także Jeremy London, Billy Zane oraz Robert Davi. Obecnie pracuje nad filmem „Nightfall” z Robertem Englundem. Jako producent Gianni Capaldi ma w dorobku sześć filmów akcji i jedną komedię romantyczną.

 

 

NAGRODA

Najlepszy Europejski Film Sensacyjny otrzyma statuetkę Golden Seahorse oraz Nagrodę Miasta Kołobrzeg w wysokości 25 000 euro w postaci wsparcia rzeczowego w produkcję kolejnego filmu laureata realizowanego na terenie Kołobrzegu.