Goście 2015

 

NASTASSJA KINSKI


LAUREATKA NAGRODY ICON OF WORLD CINEMA"/„IKONA ŚWIATOWEGO KINA”

Aktorka Hollywood i laureatka wielu nagród filmowych. Od lat uznawana jest za wielką gwiazdę światowego kina, a w jej dorobku artystycznym znajdują się role w takich filmach jak „Paryż, Teksas” Wima Wendersena, „Hotel New Hampshire” Tonego Richardsona, „Amerykańska rapsodia” Évy Gárdos, „Królowie życia” Michaela Winterbottoma i „Kochankowie Marii” Andrieja Konczałowskiego. Przygoda Nastassji z aktorstwem rozpoczęła się główną rolą w filmie Romana Polańskiego „Tess”, za którą otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki.

 

KATARZYNA FIGURA


LAUREATKA NAGRODY „IKONA POLSKIEGO KINA”

Aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dalszą edukację kontynuowała w paryskim Conservatoire d’Art Dramatique. Jest jedną z niewielu polskich aktorek, które pracowały w Hollywood. Dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody „Złote Kaczki”przyznawanej przez miesięcznik FILM. Wielokrotnie nominowana do nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową tzw. „Orła”. W 2003 roku otrzymała tę statuetkę w kategorii „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa” za film „Żurek”.

 

JERZY STUHR


LAUREAT NAGRODY „IKONA POLSKIEGO KINA”

Polski aktor filmowy i teatralny, reżyser oraz profesor sztuki. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2008 otrzymał Złotą Kaczkę, zostając „Najlepszym aktorem komediowym stulecia”. Wśród nagród i odznaczeń posiada Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski. (Podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego (7 sierpnia) odbędzie się spotkanie z Jerzym Stuhrem, po filmie "Obywatel").

WALDEMAR KRZYSTEK


LAUREAT KOŁOBRZESKIEJ NAGRODY FILMOWEJ „LATARNIK”  

Waldemar Krzystek - reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca tak znanych filmów, jak: "W zawieszeniu", "Ostatni prom", „Mała Moskwa”, "80 milionów", serialu telewizyjnego "Anna German" oraz prezentowanego na Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym "Fotografa". W 2008r. zdobył „Złote Lwy” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za "wkład w rozwój polskiej kultury".Janusz Chabior - aktor. W latach 1999-2006 aktor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Od 2006r. związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Znany z wielu charakterystycznych ról w filmach i serialach: „Charakter”, „Wiedźmin”, „Pitbull”, „Świadek koronny’, „Odwróceni”, „Mała Moskwa”, „Made in Poland”, „Kołysanka”, „Ostatnie piętro", „Hardkor Disko” czy prezentowane na Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym 2015 "Służby specjalne".

 


Grzegorz Małecki – aktor filmowy, teatralny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatranej w Warszawie. W 2010 roku został laureatem prestiżowej nagrody aktorskiej „Feliks Warszawski” przyznawanej przez środowisko w kategorii: „Najlepsza drugoplanowa rola męska” za rolę Edka w „Tangu” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Zagrał m.in. w „Lejdis”, „Jak się pozbyć cellulitu”, „Och, Karol 2”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Juror konkursu "First shot" dla młodych twórców organizowanego pod patronatem AXN.Wojciech Mecwaldowski – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Znany z filmów: "Wojna żeńsko-męska", "Lejdis", "Jak się pozbyć cellulitu" czy „Dziewczyna z szafy". Juror konkursu "First shot" dla młodych twórców organizowanego pod patronatem AXN.

 Maciej Zakościelny – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli w klasie skrzypiec. Znany z wielu ról serialowych m.in. w „Kryminalnych”, „Strażakach” czy „Czasie honoru” i oraz filmowych: „Dlaczego nie!”, „Tylko mnie kochaj”. W 2008 r. odbyła się I edycja spektaklu muzycznego „Śpiewając Jazz”, w którym aktor zaprezentował swój muzyczny talent. Podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego Maciej Zakościelny zaprezentuje swój recital.

 

Rafał Cieszyński – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Pod koniec 2000 roku zadebiutował na scenie Teatru Zwierciadło w Łodzi w spektaklu Jana Machulskiego Niebezpieczne zabawy. W 2002 z wyróżnieniem ukończył Szkołę Filmową w Łodzi. Studiował aktorstwo również w Lee Strasberg Acting Studio w Los Angeles. Podczas KFF odbędzie się spotkanie z aktorem przed seansem filmu "Zbrodnia" w Miasteczku Filmowym".Giuseppe Fumo – włoski aktor. Rola Leo w filmie „Ciemne dusze” w reż. Francesco Munzi, w którego się wcielił zaprowadziła go na wiele festiwali. Film ten można będzie zobaczyć w konkursie „Suspense Film Competition” w ramach Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego.

May Andersen – duńska aktorka. Swoją karierę zaczynała w modelingu. Była modelką na pokazach m.in. Chanel, a swoim nazwiskiem promowała produkty Victoria's Secret. Jej twarz zdobiła okładki Vogue'a czy Elle. Wcieliła się w rolę Sanne w prezentowanym na „Sensacyjnym Lecie Filmów” filmie „Druga Szansa” w reż. Susanne Bier. Produkcja ta będzie walczyć podczas festiwalu o miano Najlepszego Europejskiego Filmu Sensacyjnego w ramach „Suspense Film Competition”.

 


Jan Jakub Kolski - reżyser i scenarzysta. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Autor kultowych filmów "Jańcio Wodnik", "Historia kina w Popielawach", "Jasminum". Na Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym będzie można zobaczyć jego film "Serce serduszko" z 2014r.

 


Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta i producent. Ukończył reżyserię w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. W 2000 r. otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Pół serio". Twórca popularnych komedii: „Testosteron”, „Lejdis” i „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Jak się pozbyć cellulitu”.

 Wojciech Wójcik – specjalista od kina sensacyjnego. Reżyser takich filmów jak „Karate po polsku”, „Sam pośród swoich”, „Prywatne śledztwo”, „Trzy dni bez wyroku”. Zrealizowany w 1995 dla Telewizji Polskiej serial „Ekstradycja” był tak wielkim sukcesem, że zrealizowano jeszcze dwie następne serie. W 2001r. powstał rozgrywający się w realiach PRL-u film „Tam i z powrotem”, za który otrzymał nagrodę za reżyserię na 27 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Juror międzynarodowego Konkursu "Suspense Film Competition" na najlepszy europejski film sensacyjny organizowany podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego.

 


Gerardo Herrero – hiszpański reżyser, scenarzysta. Jeden z najważniejszych producentów filmów latynoamerykańskich. Jego znane produkcje to: „Sekret jej oczu”, „Mroźna cisza”, „Heroina”, „Na skróty do raju”, „Tetro”. Na Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym zobaczymy premierowo jego nowy film "Death of the Fisherman"/"Plaża topielców" (org. "La playa de los ahogados").

 

 


Julien Seri – francuski reżyser, scenarzysta i producent. Laureat wielu nagród na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach. Twórca takich filmów jak: „Yamakasi - współcześni samurajowie”, „Yamakasi 2: Synowie wiatru”, „Skorpion”. Podczas IV edycji Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego „Sensacyjne Lato Filmów” będzie można obejrzeć jego tegoroczne dzieło, czyli film „Nocna taryfa”(org. "Night fare"). Produkcja ta będzie walczyć podczas festiwalu o miano Najlepszego Europejskiego Filmu Sensacyjnego w ramach "Suspense Film Competition".

 


Tomasz Raczek – znany krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor wielu programów telewizyjnych i radiowych. Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy. Jego najnowsza książka "KINOPASSANA" dowodzi, że oglądanie filmów jest ważnym elementem w procesie poznawania siebie, a także pracy nad sobą. Gospodarz Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego.

 


Gianni Quaranta – wybitny włoski scenograf, reżyser i artysta. Laureat Oscara za scenografię do filmu „Pokój z widokiem” w reżyserii Jamesa Ivory’ego. W swojej karierze zajmował się również projektowaniem kostiumów. Zadebiutował w 1972 roku jako scenograf filmu „Brat Słońce, siostra Księżyc” Franco Zeffirellego, za który otrzymał pierwszą z trzech nominacji do Oscara. Podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego zobaczymy film z jego scenografią "Markiza" w rez. V. Belmonta.Sarah Pinborough – brytyjska pisarka fantasy oraz scenarzystka. Pod pseudonimem Sarah Silverwood tworzy książki dla dzieci i młodzieży. W 2009 r. zdobyła „British Fantasy Award” w kategorii „Najlepsze opowiadanie”, rok później wygrała w kategorii „Najlepsza nowela” za dzieło „The Language of Dying”. Jurorka międzynarodowego Konkursu "Suspense Film Competition" na Najlepszy Europejski Film Sensacyjny" organizowanego podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego.


 


Alessandro Leone – scenarzysta i producent filmowy m.in. "Forefathers'Eve", "The Crystal Weapon", "II traduttore", "100dniówk@" oraz prezentowanego podczas III edycji Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego koprodukcji "Gang Rosenthala". W Kołobrzegu zaprezentowana została kolejna jego koprodukcja „Gang Rosenthala”(org. "Closer to the moon").

 


Agnieszka Rylik – pochodząca z Kołobrzegu mistrzyni świata i Europy w boksie i kick-boxingu, reporterka "Dzień dobry TVN". Zagrała w filmie „Superprodukcja”. Ambasadorka Marine Hotel***** by Zdrojowa Invest w Kołobrzegu.

 

 

 

Monika Kowalska – animatorka kultury, realizatorka i współautorka filmów dokumentalnych. Dyrektor Kina Helios w Gorzowie, od 2011 jest ogólnopolskim koordynatorem projektu Kino Konsera w sieci Kin Helios.


 

 

Ioanna Bolomyti – kierownik produkcji i koordynator produkcji greckich filmów i seriali telewizyjnych „Se eida”, „ To gamilio party”, „To eteon imisy” oraz prezentowanej na Kołobrzeskim Festiwalu Filmowym najnowszej produkcji "Stratos".

 

 

 

Jan Pelczar - wrocławski dziennikarz filmowy, publicysta, prezenter. Od 1998 roku prowadził autorski magazyn filmowy „Klaps” w Radiu RAM. Prowadził uroczyste premiery filmowe i dyskusje z twórcami. Przeprowadził kilkaset wywiadów z osobistościami kina, polityki, literatury.

 

 


Anna Tatarska - dziennikarka filmowa pisząca dla polskich i amerykańskich mediów. Współpracuje z wieloma redakcjami, od magazynów branżowych po pisma kobiece. Współprowadząca program "W kontrze z Raczkiem" na portalu Onet.pl.

 

 


Bartek Czartoryski - krytyk filmowy i tłumacz literatury. Publikuje regularnie tu i tam, w mediach polskich i brytyjskich, a nieregularnie wszędzie indziej. Czyta komiksy, lubi kino akcji i horrory, tłumaczy rzeczy różne, poważne i niepoważne. Wyróżniony w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka.


 


„Pakamera” - kobiecy kwartet smyczkowy w składzie: Aleksandra Pawłowska (skrzypce I), Dorota Pindur (skrzypce II), Zuzanna Kozendra (altówka), Monika Łapka (wiolonczela). Artystki w swoim repertuarze prezentują aranżacje przebojów wszechczasów znanych z małego i dużego ekranu, czyli z filmów takich jak: „Love story”, „Ojciec chrzestny”, „Gwiezdne wojny”, „Dziecko Rosemary” czy „Psychoza”.