Goście 2014

AGNIESZKA HOLAND


LAUREATKA KOŁOBRZESKIEJ NAGRODY FILMOWEJ „LATARNIK”

Wybitna reżyser filmowy, laureatka wielu najważniejszych nagród filmowych na całym świecie, trzykrotnie nominowana do Oscara za filmy „Gorzkie żniwa”(1985), „Europa, Europa”(1991) i „W ciemności”(2011). Od stycznia 2014r. przewodnicząca zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. Przewodnicząca Polskiej Akademii Filmowej. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

JAN NOWICKI


LAUREAT NAGRODY „IKONA POLSKIEGO KINA”

Wybitny aktor. Zagrał ponad 100 ról filmowych. Wielokrotnie nagradzany za role teatralne i filmowe. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Stworzył kultową postać Wielkiego Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego, a także wspaniałe kreacje w filmie „Magnat” Filipa Bajona i „Niepochowany” Marty Meszaros.

 


JAGODA SZELC


LAUREATKA NAGRODY IM. WOJCIECHA JERZEGO HASA


Studentka Wydziału Reżyserii Filmowej PWSFTviT w Łodzi, otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągniecia dla studentów uczelni artystycznych. Jej etiudy szkolne zdobyły wiele międzynarodowych nagród m.in. „Punkt wyjścia” w Monako, „Kichot” w Tallinie, „Aposiopesis” w Casteurtrano i w Warszawie.

 


Tomasz Raczek - znany krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych. Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Gospodarz Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego.

 

 

Anna Dereszowska – aktorka teatralna i filmowa. Zadebiutowała w 2002r. rolą Marii Antoniny w „Rewizorze” M. Gogola w reż. A. Domalika w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Zagrała w wielu polskich filmach i serialach, m.in. „Testosteron”, „Nigdy nie mów nigdy”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Tango z aniołem”, „Odwróceni”, „Na dobre i na złe”. W 2011 r. otrzymała Nagrodę Główną na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze.

 

 

Janusz Chabior – aktor znany z wielu charakterystycznyc ról w filmach i seriaach: „Charakter”, „Wiedźmin”, „Reich”, „Pitbull”, „Dublerzy”, „Świadek koronny’, „Odwróceni”, „Futro”, „Mała Moskwa”, „Made in Poland”, „Kołysanka”, „Komisarz Alex”, „Hardkor Disko”. W Kołobrzegu zaprezentowany zostanie film „Ostatnie pięto”, w którym Janusz Chabior zagrał główną rolę, nominowaną do nagrody na Festiwalu Kreacji Aktorskich we Wrocławiu.

 

 

Eryk Lubos – aktor Teatru Rozmaitości w Warszawie, znany z wielu ról filmowych i telewizyjnych, m.in. „Boisko bezdomnych”, „Moja krew”, „Pitbull”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem” i w serialach „Ojciec Mateusz”, „Czas honoru”. Zagrał główną rolę w prezentowanym na kołobrzeskim festiwalu filmie Jana Kolskiego „Zabić bobra”.

 

 


Magdalena Boczarska – aktorka teatralna i filmowa, od 2003 roku w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, wielokrotnie nagradzana za role filmowe, m.in. za role w filmach: „Różyczka”, „W ukryciu”. Objęła jedną z głównych ról w serialu Telewizji AXN „Zbrodnia”.

 


Zofia Wichłacz – młoda, zdolna aktorka, absolwentka Szkoły Akorskiej Haliny i Jana Machulskich,debiutowała w filmie „Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego”, za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność Pani Dulskiej” otrzymała wyróżnienie na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, zagrała główną rolę w filmie Jana Komasy „Miasto 44”.

 

 

 

Barbara Kurzaj – aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, zagrała w wielu znanych filmach („Bez końca”, „Katyń”, „Pod Mocnym Aniołem”) i popularnych serialach („Oficer”, „Ojciec Mateusz”, „Blondynka”, „Ratownicy”, „Głęboka woda”). Znalazła się także w obsadzie nowego serialu Telewizji Axn „Zbrodnia”.

 

 

 

 

Magdalena Łazarkiewicz – reżyser filmowy, członek Polskiej Akademii Filmowej. W jej dorobku znalazły się m.in. filmy: „Przez dotyk”, „Białe małżeństwo”, „Ostatni dzwonek”, „Maraton tańca”. Autorka nagradzanych filmów i seriali telewizyjnych, m.in. za serial „Głęboka woda” nagrodą Prix Italia, Złoty Hugo i Prix Europa dla najlepszego serialu europejskiego w 2012r.

 

 

 


Wojciech Wójcik – specjalista od kina sensacyjnego. Reżyser takich filmów jak „Karate po polsku”, „Sam pośród swoich”, „Prywatne śledztwo”, „Trzy dni bez wyroku”. Zrealizowany w 1995 dla Telewizji Polskiej serial „Ekstradycja” był tak wielkim sukcesem, że zrealizowano jeszcze dwie następne serie, W 2001r. powstał rozgrywający się w realiach PRL-u film „Tam i z powrotem”, za który otrzymał nagrodę za reżyserię na 27 Festiwalu Polskich Filmów.

 

Jan Jakub Kolski – reżyser, autor kultowego filmu „Jańcio Wodnik”, a także wielu nagradzanych filmów m.in. ‘Cudowne miejsce”, „Grający na talerzu”, „Historia kina w Popelawach”, „Jasminum”, „Wenecja” oraz prezentowanego w Kołobrzegu filmu „Zabić bobra”.

 

 


Greg Zgliński – scenarzysta, reżyser i operator filmowy, a także muzyk rockowy. Reżyser nagradzanego filmu „Wymyk”, seriali „Pitbull”, „Paradoks”. Obecnie pracuje nad serialem „Zbrodnia” dla Telewizji AXN.

 

 


Aniela Lubieniecka – reżyser, scenarzysta, animator kultury, autorka wielu filmów animowanych, m.in. z cyklu „Baśnie i bajki polskie”, a także programu edukacyjnego dla dzieci „Halo Echo”.

 

 

 

 

 

Anna Seitz-Wichłacz – scenograf filmowy, dekorator wnętrz. Zrealizowała blisko trzydzieści filmów, spektakli teatralnych i seriali telewizyjnych w tym „Dzieci i ryby”, „Musisz żyć”, „Marzenia do spełnienia” i „Głęboka woda”.

 

 

 

Tivi Magnusson – producent filmowy, współwłaściciel ( z synem Kimem Magnussonem) firmy M&M Production, która wyprodukowała wiele znanych filmów, np. „Jabłka Adama”, „Noi Albinoi”. W Kołobrzegu pokazane zostaną Oskarowe filmy wyprodukowane przez M&M Production z Danii: „Helium”, „9 meter”, „The new tenants”, „The pig”.

 

 


Alessandro Leone – scenarzysta i producent filmowy. Współscenarzysta i korproducent filmu ‘Bita pod Wiedniem”, obecnie reżyseruje film „100dniówka”. W kołobrzegu zaprezentowana została kolejna jego koprodukcja „Gang Rosenthala”.


 

Janusz Kołodziej – dziennikarz, redaktor, scenarzysta. Autor wielu tekstów publicystycznych poświęconych filmowi polskiemu i zagranicznemu, telewizji oraz mediom elektronicznym. Od 1979 związany z prasą branżową. Współpracował z m.in. „Ekranem”, „Video-Clubem”, „Kinem”. Aktualnie redaktor naczelny branżowego miesięcznika telewizyjnego „TELE PRO”. Autor scenariuszy do takich produkcji jak „Tarcet”, „Madziar”, „Cyklop”, „Siostra Ancylia”, „I odpuść nam nasze winy”.

 

 


Wanda Ziembicka-Has – ukończyła szkołę aktorską w Krakowie, znana wrocławska dziennikarka i działaczka społeczna. W 2004r. otrzymała nagrodę „Prometeusz” za promocję młodych talentów.

 

 


Monika Kowalska – animatorka kultury, realizatorka i współautorka filmów dokumentalnych. Dyrektor Kina Helios w Gorzowie, od 2011 jest ogólnopolskim koordynatorem projektu Kino Konsera w sieci Kin Helios.

 

 

 


Magdalena Żelasko – pochodzi z Krakowa, ale od 1995r. mieszka w Wiedniu. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Wiedeńskim z zakresu filmu dokumentalnego, języka reklamy i mediów. Organizuje w Wiedniu Festiwal Filmów Środkowoeuropejskich LET’S CEE.