Goście 2012


STANISŁAW MIKULSKI


LAUREAT NAGRODY “IKONA POLSKIEGO KINA”


Po zdaniu egzaminu eksternistycznego występował w Teatrze im. Osterwy w Lublinie (1952-64), a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie grał w Teatrze Powszechnym (1964 -66), Teatrze Ludowym (1966-69), a następnie w Teatrze Polskim (1969-83). W latach 1983-88 był aktorem Teatru Narodowego. Niezwykła popularność przyniosła mu rola Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż śmierć”.​

 

 

 

WŁADYSŁAW PASIKOWSKI


LAUREAT KOŁOBRZESKIEJ NAGRODY FILMOWEJ „LATARNIK”
ZA NAJLEPSZY POLSKI FILM SENSACYJNY „PSY”


Absolwent XXIX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Zadebiutował filmem Kroll w 1991, który został uhonorowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodą za debiut i Nagrodą Specjalną Jury. Największą popularność i sukces komercyjny przyniosły mu dwie części Psów.

 

 

 

WOJCIECH WÓJCIKLAUREAT KOŁOBRZESKIEJ NAGRODY FILMOWEJ „LATARNIK”
ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA W REALIZACJI FILMÓW SENSACYJNYCH, W KTÓRYCH ŁĄCZY ZASADY KINA GATUNKOWEGO Z WALORAMI KINA ARTYSTYCZNEGO


Specjalista od kina sensacyjnego. W 1967 ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSTiF. Debiutował w 1981 dramatem psychologicznym Okno. Rok później nakręcił Karate po polsku, sensacyjny film obyczajowy rozgrywający się na mazurskiej wsi. W następnych latach Wójcik realizował niekonwencjonalne kryminały – w 1987 Prywatne śledztwo, a w 1988 Trójkąt Bermudzki. Ciepło przyjęty został także dramat Trzy dni bez wyroku (1991). Sukcesem okazał się zrealizowany w 1995 dla Telewizji Polskiej serial Ekstradycja. W 1999 nakręcił Ostatnią misję, a w 2001 rozgrywające się w realiach PRL-u Tam i z powrotem.

 

 


TOMASZ RACZEK - znany krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych. Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Gospodarz Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego.

 


 

 

 

JOANNA SZCZEPKOWSKA - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka, autorka prezentowanej na festiwalu w Kołobrzegu książki "Bardzo krótka podróż i inne scenariusze".

 

 

 


EMIL KAREWICZ - aktor teatralny i filmowy. Jest znany z wielu ról filmowych, popularność przyniosły mu role: króla Władysława Jagiełły("Krzyżacy" i "Wawelski conventus dowódców) oraz serialach "Idea i miecz", "Przyłbice i kaptury", a zwłaszcza Hermanna Brunera w "Stawce większej niż życie". Uznanie natomiast zyskał rolą Warszawiaka w "Bazie ludzi umarłych".

 

 


ROBERT GONERA - aktor teatralny i filmowy. Znany szerzej z filmów "Dług" i "Samowolka" oraz prezentowanwgo na festiwalu "Trzy dni bez wyroku".

 

 

 


ZBIGNIEW BUCZKOWSKI - aktor filmowy i telewizyjny, znany z wielu epizodów i ról komediowych w kilkudziesięciu polskich filmach. Najwięjszą popurlaność przyniósł mu serial "Dom", a także prezentowany na festiwalu w Kołobrzegu film "Karate po polsku".

 

 

 


ANNA SAMUSIONEK - aktorka. Zagrała w wielu serialach - m.in. w sensacyjnych serialach: "Pitbull", "Glina", "Oficer", "Kryminalni", "Trzeci oficer". serialu “Pitbull”, “Glina”, “Oficer”.

 

 

 


ALDONA STRUZIK - aktorka. Zagrała w serialach sensacyjnych "Fala Zbrodni" i "Biuro kryminalne" oraz w prezentowanym na festiwalu filmie "Yuma".

 

 

 


JAKUB KAMIEŃSKI - aktor filmu “Yuma”, “Czarny czwartek”, “Różyczka” oraz serialu “Biuro kryminalne”.

 

 

 


SYLWESTER CHĘCIŃSKI - lubiany i wielokrotnie nagradzany reżyser popularnych filmów “Wielki Szu”, "Rozmowy kontrolowane" czy "Sami swoi". Na festiwalu w Gdyni otrzymał za całokształt twórczości nagrodę specjalną "Platynowe Lwy".

 

 

 

 

PIOTR WOJTOWICZ - operator filmowy, zrealizował filmy Wojciecha Wójcika: “Ostatnia misja”, “Tam i z powrotem”, “Sfora”, “Ekstradycja”.​

 

 

 

PIOTR MULARUK - reżyser filmu “Yuma”.

 


 

 

 

PIOTR LENAR - Operator filmowy, zrealizował między innymi seriale “Pitbull”, “Kryminalni”, “Soko Leipzig”, “Tatort”.